Tip stijene
Magmatska stijena
Sastav
Glavni sastojci su: kvarc, ortoklas, mikroklin i pertit, mogu se naći i granat, biotit, muskovit, a javljaju se i razni drugi rijetki, vrijedni minerali
Način nastanka
Nastaje brzim hlađenjem i očvršćivanjem magme. Kristalizira iz ostatka magme kad je prošla glavna faza kristalizacije intruzivnih stijena. Ta preostala taljevina fluidnija je od petrogene magme, jer je bogata lakohlapljivim sastojcima i lakopokretljivim kompleksima teških metala.
Nalazišta
Pegmatit se nalazi u cijelom svijetu. Najzastupljenije su stare stijene. Neki se nalaze u velikim intruzivnim magmatskim stijenama, dok su drugi razasuti po stijenama koje okružuju intruzivne magmatske stijene. U RH su poznata nalazišta na Papuku i Moslavačkoj gori.
Upotreba
U pegmatitima se može naći i drago kamenje poput topaza, turmalina, cirkonija, smaragda, granata, akvamarina i apatita koji se koriste u proizvodnji nakita i u medicinske svrhe. Također služi kao sirovina za proizvodnju stakla i keramike.
Zanimljivosti
Početkom XIX. stoljeća francuski je znanstvenik Rene Ayuy ovaj nevjerojatni kamen nazvao pegmatit, što na grčkom znači: "okupljanje", jer su u pegmatitu čak golim okom vidljive isprepletene i prirasle skupine minerala spojene u stijenu.